Badania naukowe w pielęgniarstwie

dr Lena Serafin lena.serafin@wum.edu.pl

Seminaria- zajęcia  stajonarne
Wykłady - zajęcia zdalne, asynchroniczne

Badania naukowe w pielęgniarstwie dla II roku studiów stacjonarnych I stopnia

Seminarium:

• Metody jakościowe w badaniach naukowych w pielęgniarstwie – 1 spotkanie 5h seminaryjnych
  • Seminarium polega na zaplanowaniu i przygotowaniu badania naukowego w pielęgniarstwie - praca w grupach.
  • Następnie przygotowanie artykułu naukowego opartego o zasady pisania prac licencjackich, zawierającego opis i wyniki przeprowadzonego badania i dostarczenie go we wskazanym terminie –praca samodzielna.

Wykłady – 3 wykłady
Tematy wykładów:

• Koncepcja badań naukowych w pielęgniarstwie (cele, problemy, hipotezy).
  • Badania ilościowe i jakościowe – przykłady różnych badań naukowych w pielęgniarstwie.
  • Hierarchia badań naukowych i analiza ich przykładów.
  • Badania naukowe oparte na GCP (Good Clinical Practice).

Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest:

• udział w zajęciach seminaryjnych, wykładach, oraz potwierdzone, przez wybranego z każdej grupy, kierownika projektu wywiązanie się z przydzielonego podczas zajęć zadania,
  • przygotowanie artykułu oraz dostarczenie w wyznaczonym terminie (1 artykuł na grupę) - kryteria oceny pracy zostaną omówione podczas seminariów.

W przypadku nieobecności na zajęciach seminaryjnych należy odrobić je w innym terminie, po wcześniejszym ustaleniu z prowadzącym zajęcia.  Nieobecność na wykładach wymaga kontaktu z prowadzącym oraz wykonanie dodatkowej pracy pisemnej.

Literatura obowiązkowa:

1. Zenderowski R. Technika pisania prac magisterskich i licencjackich: dyplom: poradnik, Warszawa CeDeWu 2015.
  2. Silverman D. Interpretacja danych jakościowych : metody analizy rozmowy, tekstu i interakcji, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN 2012.
  3. Denzin N. Metody badań jakościowych T.1, Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN  2010.
  4. Denzin N. Metody badań jakościowych T.2, Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN  2010.
  5. Puzio A. Wybrane zagadnienia z metodyki pracy naukowej : skrypt dla studentów i doktorantów Katowice: Śląska Akademia Medyczna 1998.
  6. Wszystkie podane wyżej książki są dostępne w Bibliotece Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
    Po zalogowaniu na platformę SSL, w zakładce ‘skrypty on-line’ dostępny również:

7. Zasady pisania prac dyplomowych: przewodnik metodyczny dla studentów, Autor/Redaktor: Sińska Beata, Rok wydania: 2010